Współorganizowane, Wydarzenia

Pałacowy Uniwersytet Fantastyczny [23.02.19] relacja

Pałacowy Uniwersytet Fantastyczny odbył się już po raz trzeci, oczywiście w szczecińskim Pałacu Młodzieży. Wtedy to wrota tej „magicznej” instytucji otwarły się dla wszystkich, zainteresowanych fantastyką. Każdy uczestnik stał się w tym dniu Studentem Uniwersytetu Fantastycznego i w Dziekanacie otrzymywał indeks wraz z programem wydarzenia. Nad wszystkim czuwali Pałacowi Bakałarze oraz Dziekani z Rektorem – Jego MagniPUFencją Marcelem Mroczkiem na czele. Do licznego grona PUFesorów dołączyła także ekipa Szczecińskiego Klubu Azji.

O godzinie 11.00 swój wykład pt. „Gry planszowe z Azją w tle” poprowadziła Gabriela „Gabrietta”  Gryta. Podczas prezentacji opowiedziała o używanych w grach planszowych i karcianych motywach i inspiracjach zaczerpniętych z kultury azjatyckiej (najczęściej japońskiej). Wiele gier nawiązuje do samej nazwy Japonii, jedzenia (np. Sushi Go!), do motywu tradycyjnego ogrodu japońskiego (np. gry Tsuro, Takenoko, Haru Ichiban), malarstwa i sztuki (np. gry Kanagawa, Bonsai, Origami), do symboliki gejsz i maiko oraz samurajów i ninja. Kolejnych inspiracji możemy szukać w religii shintoistycznej, gdzie wiara w duchy i bóstwa daje wielkie pole do popisu (np. gry Kodama. The tree spirits, Yokai no Mori). Szukając faktów historycznych możemy trafić np. na grę Sekigahara, upamiętniającą bitwę pod Sekigaharą, gry Edo lub Yedo ukazujące życie w tamtej epoce, grę o znanym i uczęszczanym szlaku, nie tylko handlowym – Tokkaido lub o transporcie przez wielką chińską rzekę – Yangtze , a nawet o zaginionym japońskim mieście Yamatai.

O godzinie 13.00 wykład pt. „Japoński slang internetowy” poprowadziła wiceprzewodnicząca SKA Maria „Maiika” Zielska. Przybyli słuchacze poznali 3 główne źródła pochodzenia slangowych wyrażeń – 2channeru (forum internetowe dorównujące swoją popularnością tradycyjnym medialnym środkom przekazu), Futaba Channel (forum obrazkowe, przodek słynnego amerykańskiego serwisu 4chan) oraz serwis Nico Nico Douga (serwis służący do udostępniania filmów, w którym komentarze są wbudowane bezpośrednio do filmiku i zsynchronizowane z konkretnym momentem filmu).

Prowadząca przytoczyła również i wyjaśniła wiele przykładów terminów slangowych używanych przez Japończyków, które podzieliła na 3 grupy: skróty i akronimy (np. KY, skrót od 空気読めない人kuuki yomenai hito oznaczający osobę, która nie potrafi czytać między wierszami), slang na podstawie kanji (jednym z przykładów było ズッ友zuttomo, odpowiednik zachodniego BFF) oraz inne przykłady (np. あぼーんabōn oznaczający wiadomości/obrazy pozostałe po skasowanym poście).

O godzinie 14.00 wykład pt. „Buzkashi – najdziwniejszy sport świata” poprowadził Michał „Afgan” Rozmarynowski. Opowiedział o niespotykanym w innych częściach świata, charakteryzującym się szokującymi zasadami sportem, zwanym buzkashi. Gra wywodzi się z terenów Afganistanu/Kirgistanu i jest jedną z oficjalnych dyscyplin sportowych na Olimpiadzie Nomadów. Grę można porównać do gry w polo lub rugby na koniach, jednak zamiast piłki uczestnicy używają zwłok kozy, pozbawionej uprzednio głowy. Celem rozgrywki jest wrzucenie zwierzęcia do kręgu przeciwnika. Nie ma tam większych zasad, a faule są normalnością. Z kolei kibic, który posiada konia, może również wesprzeć swoją drużynę.

O godzinie 15.00 w auli odbyło się przygotowane przez członków SKA przedstawienie, pt. „Baśń o zbieraczu bambusów”. Był to nasz pierwszy spektakl i zarazem wielkie wyzwanie, zarówno aktorskie jak i techniczne, nad którym pracowaliśmy od dłuższego czasu. Mamy wielką nadzieję, że publiczność odebrała nas przychylnie oraz że kolejne przedstawienia będą jeszcze lepsze.

Napisaniu scenariusza, reżyserii oraz roli scenicznego narratora podjął się Tomasz Grzegorczyk, a w role aktorów wcielili się Beata „Neru” Walczakiewicz (Kaguya-hime), Maksym Kardas (Cesarz), Maria „Maiika” Zielska (żona zbieracza bambusa), Artur „Wiseman” Niewczas (zbieracz bambusa), Michał „Afgan” Rozmarynowski (Prawa Ręka Cesarza) oraz Damian Jakubowski (Rybak). Główną pieczę nad ekipą techniczną trzymała autorka scenografii i rekwizytorka – Gabriela „Gabrietta” Gryta. W skład drużyny technicznej weszli główny asystent Mariusz „Maryushi-san” Kozłowski, który wraz z Grzegorzem Basiem (odpowiedzialnym także za dym wydobywający się z Góry Fuji) dzielnie przerzucali tło podczas spektaklu oraz pomocnicy: Maria „Maiika” Zielska, Artur „Wiseman” Niewczas, Michał „Afgan” Rozmarynowski. Jako Klub jesteśmy dumni z naszych aktorów i serdecznie im gratulujemy, że potrafili przełamać tremę i świetnie odegrali swoje role, a ekipie technicznej dziękujemy za poświęcony czas i wytrwałe prace nad przygotowaniem tła.

Podczas PUFu ogłoszono także wyniki konkursu fotograficznego „Fantastyczny Szczecin”, w którym wzięła udział nasza klubowiczka Gabriela Gryta i otrzymała III miejsce w grupie „starszaków”. Serdecznie gratulujemy!

Szczeciński Klub Azji miał również swoje stoisko podczas fantastycznego kiermaszu. Główną pieczę nad nim trzymał Jonasz „Andromeda no Pyras” Pyrka. Zainteresowani mogli u nas nabyć mangi, naklejki z motywami z anime, klubowe kalendarze i przypinki oraz ręcznie robione klubowe podkładki pod kubek i torby na zakupy w azjatyckie wzory.

Mamy nadzieję że zobaczymy się za rok na kolejnej edycji Pałacowego Uniwersytetu Fantastycznego i równie chętnie przyjdziecie na nasze prelekcje i być może kolejne przedstawienie.