II rocznica Szczecińskiego Klubu Azji

27 kwietnia 2018 r., czyli dokładnie przed dwoma laty, Szczeciński Klub Azji został wpisany do rejestru stowarzyszeń zwykłych Urzędu Miasta Szczecin. Jednak faktycznie działamy już nieco dłużej (wcześniej jako grupa nieformalna), ponieważ pierwsze Szczecińskie Spotkanie z Azją odbyło się 9 i 10 grudnia 2017 r. Przez te prawie 2,5 roku udało nam się propagować kulturę Bliskiego i Dalekiego Wschodu na wielu wydarzeniach kulturalno-edukacyjnych, organizowanych autorsko lub przy współpracy z instytucjami publicznymi oraz podmiotami pozarządowymi ze Szczecina i okolic. Włączyliśmy się także jako uczestnicy lub twórcy atrakcji na eventach w innych miastach, takich jak Poznań, Gorzów Wlkp., Stargard czy Piła.

Planów na dalszą działalność mamy wiele, na razie zapisanych i czekających na możliwości ich zrealizowania. Kiedy z racji pandemii realne wydarzenia obecnie nie mogą odbywać się w realnych miejscach, staramy się wciąż docierać do naszych miłośników, za pomocą aktywności na stronie www, fanpage’u na Facebooku oraz kanale na YouTube. Dziękujemy za odwiedzanie naszych mediów internetowych.

A poniżej małe statystyczne zestawienie dotychczasowych dokonań naszego stowarzyszenia z dołączeniem galerii zdjęć.

1

W październiku 2019 r. współorganizowaliśmy pierwszą edycję Festiwalu Smaków Azjatyckich – wydarzenie dedykowane miłośnikom kulinariów oraz kultury Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Podczas weekendu można było spróbować orientalnych potraw oraz np. nauczyć się jeść pałeczkami.

2

We współpracy z Biblioteką Główną ZUT w ramach Europejskiej Nocy Naukowców dwukrotnie zorganizowaliśmy Dzień z Azją, czyli kilkugodzinne wydarzenie wypełnione prelekcjami, warsztatami i pokazami.

3

Wzięliśmy udział w trzech edycjach Pałacowego Uniwersytetu Fantastycznego odbywającego się w Pałacu Młodzieży w Szczecinie, przygotowując atrakcje wykładowe oraz sceniczne.

Także trzykrotnie świętowaliśmy nadejście Chińskiego Nowego Roku, oczywiście ubrani na czerwono i złoto.

4

Nie zapominając też o fanach japońskiej popkultury, zorganizowaliśmy cztery imprezy Kampai! Integracja fandomu m&a, każdą w innym klimacie.

6

W powołanym, w ramach działalności stowarzyszenia, projekcie teatralnym przygotowaliśmy dwa spektakle dla dzieci i młodzieży na podstawie japońskich mitów, wystawione łącznie na sześciu różnych scenach.

7

Oficjalnie jako Szczeciński Klub Azji byliśmy gośćmi-twórcami atrakcji na siedmiu konwentach i festiwalach tematycznych, dotyczących kultury dalekowschodniej, popkultury japońskiej oraz fantastyki.

13

Nasze flagowe wydarzenie, czyli Szczecińskie Spotkanie z Azją w ciągu 2,5 roku osiągnęło już numer trzynasty. Każde dotyczyło innego aspektu kultury różnych krajów kontynentu azjatyckiego. Wszystkie jednak odbyły się w tym samym miejscu – Filii nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie ProMedia.

15

Łącznie w dwóch przedstawieniach projektu teatralnego stowarzyszenia wzięło udział ponad piętnastu klubowiczów – jako koordynatorzy projektu, aktorzy oraz członkowie ekipy technicznej.

40

Do stowarzyszenia należy obecnie czterdziestu klubowiczów, poszerzających wiedzę w zakresie swego hobby, czyli kultury Azji. Aktywni członkowie biorą udział w organizowaniu wydarzeń otwartych, są twórcami atrakcji na konwentach oraz uczestnikami innych projektów.

80

Około taką liczbę prelekcji, na tematy związane z Azją, członkowie stowarzyszenia przygotowali i poprowadzili podczas wydarzeń autorskich oraz gościnnych. Obszar tematyczny wykładów objął wiele dziedzin dotyczących Bliskiego i Dalekiego Wschodu, jak historia, współczesność, tradycje, sztuka, popkultura i wiele innych.

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom, dzięki którym mogliśmy zorganizować wszystkie wyżej wymienione oraz niewymienione projekty. Osobom i instytucjom, które wspierały nas przez np. udostępnienie miejsca na wydarzenie lub promocję. Przede wszystkim jednak podziękowania należą się odbiorcom naszych działań – słuchaczom obecnym na prelekcjach, chętnym do udziału w warsztatach i innych prowadzonych atrakcjach. Dzięki zainteresowaniu naszą aktywnością ze strony mieszkańców Szczecina i okolic, możemy rozwijać się jako stowarzyszenie i propagować kulturę Azji na wiele sposobów. I postaramy się to czynić w kolejnych miesiącach. 

Do zobaczenia wkrótce!

Podziel się tym tekstem ze znajomymi!