W ciepły, słoneczny dzień lata fani muzyki azjatyckiej i nie tylko mogli odwiedzić mury Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej „ProMedia” i wziąć udział w V Szczecińskim Spotkaniu z Azją zorganizowanym przez Szczeciński Klub Azji. Tym razem tematem był k-pop, a prezentację pod tytułem „Nie tylko Gangnam Style – wprowadzenie do świata koreańskiej muzyki pop” przygotowała i przedstawiła autorka niniejszego tekstu, Maria „Maiika” Zielska. Głównymi zagadnieniami poruszonymi podczas spotkania były historia rozwoju tego muzycznego gatunku, różne sposoby komunikacji idolów z fanami, specyficzne pojęcia stosowane przez miłośników tego gatunku muzyki oraz najbardziej znane i najważniejsze zespoły ostatnich kilkunastu lat.
W pierwszej części wykładu słuchacze dowiedzieli się, że historia k-popu rozpoczęła się w 1885r., kiedy misjonarz Henry Appenzeller uczył koreańskie dzieci amerykańskich i brytyjskich piosenek ludowych, zastępując ich oryginalne słowa koreańskimi tekstami. Piosenki te były znane jako changga i podczas japońskiej okupacji w latach 1910-1945 zostały uznane za nielegalne, gdyż wiele z tych tekstów piętnowało Japonię. W pierwszym okresie rozwoju k-popu na gatunek ten duży wkład mieli amerykańscy żołnierze stacjonujący w Korei Płd. po zakończeniu wojny koreańskiej, gdyż to właśnie przed nimi występowali pierwsi artyści, a w zamian żołnierze dawali im płyty, dzięki którym wykonawcy mogli studiować muzykę. W latach osiemdziesiątych na scenie k-popu rozpoczęła się era „wykonawców ballad”, a w latach dziewięćdziesiątych nastała era idol groups, tak dobrze obecnie znana w Korei Płd.
W kolejnej części prezentacji widownia poznała słowniczek terminów używanych przez fanów k-popu, podzielony na 3 grupy: wyrażenia związane z fanami, wyrażenia odnoszące się do wieku i relacji międzyludzkich oraz wyrażenia związane z zespołami. Cytując kilka przykładów, bias to nasz ulubiony członek danego zespołu (bądź ulubiony zespół spośród wszystkich, których słuchamy), sunbae to osoba/zespół starsza doświadczeniem, odpowiednik japońskiego „senpai”, a all-kill to zdobycie pierwszego miejsca z nowym singlem na 7 głównych koreańskich listach przebojów jednocześnie.
Ostatnia część Spotkania dotyczyła najpopularniejszych i najważniejszych zespołów ostatnich lat. Oczywiście na początku nie mogło zabraknąć wzmianki o PSY, soliście który spopularyzował k-pop na zachodzie swoim megahitem z 2012r. „Gangnam Style”. Słuchacze poznali również zespół Bigbang, który mocno przyczynił się do rozwoju k-popu w XXI wieku oraz rozpoczął ekspansję tzw. Hallyu wave poza granicami Korei Płd. Była również mowa o kilku kontrowersjach związanych z grupą Super Junior; największym zespole k-pop w historii, Apeace, który liczył aż 21 członków; przedstawiono jeden zespół kobiecy o nazwie Blackpink; a całą prezentację zakończyło przedstawienie zespołu, który ponownie zrewolucjonizował k-pop i od kilku lat stoi na szczycie południowokoreańskiej muzyki pop – BTS (Bangtan Sonyeondan).