W pierwszą sobotę lutego swe klasy i korytarze już po raz czwarty otworzył Pałac Młodzieży w Szczecinie, organizując kolejny Pałacowy Uniwersytet Fantastyczny. Podczas siedmiu godzin wszyscy spragnieni nietypowej wiedzy okraszonej szczyptą magii i tajemnicy mieli okazję wziąć udział w kilkudziesięciu atrakcjach. Były to zarówno prelekcje na bardzo oryginalne tematy, jak i pokazy, warsztaty oraz inne przykuwające uwagę rozrywki. Studenci PUFu mogli zapoznać się z działalnością wielu stowarzyszeń, prezentujących swoje dokonania na przeróżne sposoby. Dlatego też jako Szczeciński Klub Azji po raz kolejny dumnie uczestniczyliśmy w wydarzeniu, chcąc przedstawić przybyłym kulturę Dalekiego i Bliskiego Wschodu w wielu aspektach. Nasi członkowie przygotowali łącznie 6 prelekcji, dołączając do zaszczytnego grona PUFesorów, a grupa projektu Teatr SKA zaprezentowała nowy, mrożący krew w żyłach spektakl pt. Śnieżna Dama. Mogliście też nas spotkać na naszym stoisku i zaopatrzyć się tam w azjatyckie tytuły.
Już na samym początku konwentu, Michał “Afgan” Rozmarynowski wraz z kolegami z Brotherhood of The Irish Whiskey poprowadził poradnik, jak zacząć przygodę z airsoftem. Mówił zarówno o podstawowych zasadach jak i o tym, jaki sprzęt powinno się nabyć i gdzie się w taki zaopatrzeć.
Również o 11-tej Robert “Seerees” Bilski opowiedział o tanich sposobach podróżowania i przebywania w kilku krajach azjatyckich.
Następnie wraz z Gabrielą “Gabriettą” Grytą mogliśmy poznać tajniki naszego świata skrywające prawa, jak się okazuje, rządzące nie tylko origami. Czy wiedzieliście, że liście buka składają się we wzór złożenia Miura? Czy sama idea składania jest naszą przyszłością? Nad czym aktualnie pracują naukowcy – czy odkrycie kodu origami jest możliwe? A może doczekamy się globalnego wprowadzenia bezpieczniejszych innowacyjnych stentów opartych właśnie o złożenie Miura? Czy w tym roku dojdzie do wystrzelenia w kosmos satelity ze składanym panelem umożliwiającym poszukiwanie odległych egzoplanet? Na te i inne pytania mogliście znaleźć odpowiedź podczas tej prelekcji.
Tomasz “Noggia” Noga z Brotherhod of the Irish Whiskey przedstawił prelekcję o zapomnianym froncie II wojny światowej, a mianowicie sowieckiej ofensywie dalekowschodniej w Mandżurii. Członkowie BotIW-u byli wyposażeni w stroje z epoki, a dla zwiększenia atrakcyjności prelekcji towarzyszyła symulacja bitwy na specjalnie przygotowanej mapie z użyciem figurek żołnierzy i czołgów.
Jonasz “Andromeda no Pyras” Pyrka przygotował dla was aż dwie atrakcje. W prezentacji pt. Street Fighter Legenda Ulicznego Wojownika przedstawił klasyczną bijatykę 2D, szczególnie omawiając jak zmieniał się na przestrzeni lat system rozgrywki oraz jak ewoluowały grywalne postaci i jakich ataków używały do pokonania przeciwnika. Dla porównania opowiedział także o filmowej oraz animowanej wersji przygód bohaterów gier. Na koniec przedstawił także merchandise z uniwersum gry, czyli gadżety takie jak komiksy, mangi czy figurki Funko Pop.
Z kolei podczas prelekcji Wszyscy Bad Guy Polonii 1 ukazał antagonistów w seriach anime, popularnych w latach 90-tych w Polsce dzięki kultowej włoskiej stacji TV. Prezentacja zawierała charakterystykę postaci “tych złych” podczas której, towarzyszyła mała dyskusja, czy omawiana postać była kwintesencją zła, czy raczej była niekoniecznie tak zła jak widzowie myśleli. Na koniec prelegent wyświetlił openingi z omawianych serii oraz kilka ciekawostek z Polonii 1 o lektorach i włoskich twórcach muzyki.
Wspólną prelekcję pt. Azjatyckie przesądy poprowadzili Maria “Maiika” Zielska i Mariusz “Maryushi-san” Kozłowski. Po przypomnieniu w jakie zabobony wierzą Polacy, prelegenci przytoczyli najciekawsze przykłady z Filipin, Rosji, Korei Południowej, Chin i Japonii. Przybyli widzowie dowiedzieli się między innymi dlaczego na Filipinach nie wolno wskazywać palcem na drzewa w lesie, czego nie dawać w prezencie w Korei, jakie liczby są szczęśliwe w Chinach, dlaczego w Rosji nie należy kroić chleba nożem oraz dlaczego widząc w Japonii karawan należy schować kciuk wewnątrz dłoni.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w połowie tegoż dnia swoją premierę miał nowy spektakl Teatru SKA pt. Śnieżna dama. Ta japońska “królowa śniegu” potrafiła zamrozić nie tylko zbłąkanych drwali, ale także wywołała strach wśród naszej publiczności. Czy jednak potrafiła stać się dobrą żoną i matką? Jeśli jesteście tego ciekawi, a nie załapaliście się na spektakl, to szukajcie nas podczas kolejnych wydarzeń.
Podczas IV edycji PUFu nie mogło także zabraknąć wielu innych atrakcji związanych z fantastyką. Odbyły się liczne prelekcje, gry, pokazy i warsztaty, w których chętnie uczestniczyliśmy. Wielu z nas stworzyło własną różdżkę u PUFowego Olivandera i ta atrakcja cieszyła się chyba największym zainteresowaniem, zarówno wśród młodszych jak i starszych, a zaopatrzeni w magiczne przedmioty mogliśmy się udać na pokaz magii, czy kończący dzień pokaz ognia. Po raz pierwszy także fani LARPowania, czyli “zabawy w teatr” mogli zagrać w scenariuszu na podstawie znanego musicalu Afera Mayerlink.
Tradycyjnie, jak podczas każdej edycji, wydarzeniu towarzyszył konkurs fotograficzny pt. Fantastyczny Szczecin, a jednym z jego laureatów został Mariusz “Maryushi-san” Kozłowski, serdecznie gratulujemy.
A was zapraszamy już za rok na kolejną edycję, na której na pewno będziemy i mamy nadzieję spotkać się z wami ponownie.