Na kwietniowe SSA do stałego miejsca, czyli Filii nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej „ProMedia”, zaprosiliśmy Pawła Behrendta – szczecinianina, doktoranta Uniwersytetu Wiedeńskiego, analityka Centrum Studiów Polska-Azja i publicystę magazynu „Torii”.
Tematem rozmowy, którą miałem przyjemność poprowadzić, była 150 rocznica tzw. Restauracji Meiji w Japonii. Nazwa jest dość enigmatyczna, a dodatkowo wiąże się z nią szereg wydarzeń. Najkrócej mówiąc, proces ten doprowadził do otwarcia się Kraju Wschodzącego Słońca na świat, upadku szogunatu Tokugawa oraz przywrócenia władzy cesarzowi, którym ówcześnie był Mutsuhito, a epokę jego rządów nazwano Meiji. Stąd właśnie wzięła się nazwa wydarzenia.
Gość opowiedział zebranym o początkach otwarcia Japonii na świat zewnętrzny, wymuszonego przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej w 1854 r., kolejnych upokarzających Japonię traktatach z zachodnimi mocarstwami oraz wojnie nazwanej Boshin, która doprowadziła do upadku szogunatu. 6 kwietnia 1868 r. cesarz Mutsuhito ogłosił tzw. przysięgę cesarską, zapowiadającą reformy w kraju oraz przeniesienie stolicy kraju z Kioto do Tokio. Paweł Behrendt nie byłby sobą gdyby nie zarysował sytuacji Japonii tego okresu w szerszym kontekście kolonializmu zachodniego w Południowo-Wschodniej Azji oraz wpływu myśli niemieckiej (głównie pruskiej) na ówczesny japoński system polityczny i gospodarkę.
Zebrani licznie uczestnicy Spotkania oraz członkowie Szczecińskiego Klubu Azji wyszli z niego bogatsi o mniej znaną wiedzę historyczną, okraszoną sporą dawką humoru i anegdot.
Paweł Behrendt będzie naszym gościem także na przyszłych spotkaniach.
Autorem niniejszego tekstu jest Grzegorz Tyliszczak.