XII Szczecińskie Spotkanie z Azją: Podróże po Azji [19.10.2019] relacja

Niemal w samym środku października, tradycyjnie w zaprzyjaźnionej Filii Nr 54 MBP “Promedia” zorganizowaliśmy już Dwunaste Szczecińskie Spotkania z Azją. Tym razem jako tematy prelekcji wybraliśmy zagadnienia związane z podróżowaniem. Od dobrych kilkunastu lat bowiem zauważyć można również w Polsce, wciąż rosnące zainteresowanie wyjazdami turystycznymi do krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Nie ma się czemu dziwić – kultura Azji zawsze przykuwała uwagę oraz zachwycała swą odmiennością i wyjątkowością. Dlatego w dobie profesjonalnego skomunikowania świata, podróże na jego drugi kraniec są już jak najbardziej możliwe i wcale nie tak kosztowne, jakby się wydawało. Chcąc zatem przybliżyć słuchaczom naszych spotkań sferę możliwości zwiedzania Azji zmieniliśmy nieco formę XII-stej edycji spotkania. Udało nam się zaprosić kilkoro zaprzyjaźnionych podróżników, którzy z pasją opowiedzieli o własnych doświadczeniach z wypraw oraz podzielili się z publicznością cennymi wskazówkami dotyczącymi zwiedzania.

Wydarzenie ponownie podzieliliśmy na dwa bloki, a mianowicie Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu i dobraliśmy do nich zaproszonych prelegentów. Spotkanie oficjalnie rozpoczęli Kamila Walczakiewicz oraz Grzegorz Tyliszczak, witając zaproszonych gości oraz przybyłych słuchaczy. Po wstępnym przybliżeniu programu dnia rozpoczęły się prelekcje.

I tak Piotr Czypicki, szczeciński przedsiębiorca, działacz społeczny oraz autor książki Miasta i dzieci w drodze, opowiedział o swej wyprawie do Kazachstanu. Dużą część prelekcji poświęcił opisowi funkcjonowania największego miasta w tym kraju – Ałmatów, malowniczych równin i krajobrazów. Zachęcał do podróżowania, opowiadając o pozytywnym nastawieniu Kazachów do Polaków i ciągle stosunkowo małym ruchu turystycznym. On sam podróżuje regularnie razem z dwójką dzieci i bardzo cieszy się z każdej kolejnej wyprawy.

Następnie, nasz klubowicz Robert Bilski przytoczył wiele ciekawych informacji o Turcji, którą odwiedził w związku ze swoją pracą, kilka miesięcy temu.

Jako trzeci w Bloku Bliskiego Wschodu zaprezentowali się PiotrSabina Krykowie – autorzy bloga W podróży. Od czasu do czasu. Tutaj zmieniliśmy nieco formę i ustaliliśmy ją jako swobodną rozmowę z zaproszonymi, którą zgodził się moderować Grzegorz Tyliszczak. Goście w bardzo ciekawy, przykuwający uwagę sposób opowiadali o swych niedawnych wyprawach na Bliski i Daleki Wschód. Rozpoczęli od konkursu z drobnymi nagrodami. Pytania dotyczyły nazw, zachowania miejscowych, cech charakterystycznych punktów turystycznych. Oprócz informacji dotyczących podróżowania w tamte rejony, swoją opowieść ubarwili kilkoma zabawnymi anegdotami z Gruzji, Armenii, Cypru (który częściowo leży w Azji!) czy Sri Lanki oraz panującymi tam zwyczajami. W tle wyświetlali wiele pięknych zdjęć, będących dokumentacją wyjazdów.

Przed przerwą na herbatę, nasza członkini Maria Zielska zaprosiła słuchaczy wydarzenia na prelekcyjną wycieczkę po Filipinach.

W drugiej części spotkania, już w Bloku Dalekiego Wschodu dr Paweł Szulc, również członek naszego Stowarzyszenia, a jednocześnie podróżnik i miłośnik kolejnictwa podzielił się swymi wrażeniami z wyjazdu do Omanu. Niezwykle barwnie opowiedział o styku nowoczesności z tradycją w stolicy kraju – Maskacie, olbrzymim kanionie Wadi Ghul, osadzie w sercu oazy oraz niezwykłym systemie ciągle działających akweduktów.

Po nim, z kolei o kulturze oraz codzienności Wietnamu opowiedział publicysta i analityk Instytutu Boyma, Paweł Behrendt. W swoim swobodnym stylu zarysował obraz państwa, które po burzliwej przeszłości z optymizmem kroczy naprzód. Mówił o odrestaurowanej za prywatne pieniądze wielkiej pagodzie i posągu Buddy, rozwijającej się stolicy Hanoi, a także, w sposób humorystyczny, o transporcie międzymiastowym.

Na sam koniec nasza klubowiczka Joanna Radzik porównała dwie najbardziej rozwinięte technologicznie i gospodarczo kultury azjatyckie, czyli japońską oraz południowokoreańską. Podzieliła się także wskazówkami jak podróżować po Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli na przykład jakie zabytki i miejsca są warte odwiedzenia w Narze, Osace i Kyoto, jak oryginalna i smakowita jest tradycyjna kuchnia, a także jak ciekawie można spędzić czas zaglądając do salonów gier na automatach i klubach karaoke.

W czasie prelekcji w górnej sali Promediów, na dole z kolei odbywały się warsztaty językowe. Biorący w nich udział mogli nauczyć się najbardziej potrzebnych turystom zwrotów i wyrażeń w języku japońskim i koreańskim. Nasi lektorzy i przyjaciele zarazem, Ryo Okuhara oraz Kasia Silny dzielnie odpowiadali na wszelkie trudne pytania i pomagali choć w pigułce przekazać zasady rządzące tymi orientalnymi językami.

Projekt został dofinansowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Podziel się tym tekstem ze znajomymi!